Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A7MA-107 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A7MA-107 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
A7MA-107
| Part No | A7MA-107 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron |
| Description | SWITCH THUMB BCD 0.1A 28V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Depth Behind Flange: | 31.00mm |
|---|---|
| Output Code: | BCD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Housing Material: | - |
| Electrical Life: | 20,000 Steps |
| Termination Style: | Card Edge/Solder Pad with Component Mounting |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 65°C |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.1A @ 28VDC |
| Contact Material: | - |
| Section Width: | 0.236" (6.00mm) |
| Mounting Type: | Panel Mount, Screw |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Thumbwheel Switch BCD 0.1A @ 28VDC Panel Mount, Screw |
| Display Characters - Height: | - |
| Actuator Type: | Thumbwheel |
| End Caps: | Sold Separately |
| Color: | Light Gray |
| Series: | A7MA |
| Other Names: | A7MA107 |
| Read Out: | 0 ~ 9 |
| Number of Sections: | 1 |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply A7MA-107 , send us a request quote to request A7MA-107 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A7MA-107.The price and lead time for A7MA-107 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part A7MA-107.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





