Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 96-7069-9525 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 96-7069-9525 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
96-7069-9525
| Part No | 96-7069-9525 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SN96.5AG3.0CU0.5 3.3%/268 .025 5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Diameter: | 0.025" (0.64mm) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Lead Free No-Clean Wire Solder Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) 22 AWG, 23 SWG Spool, 17.64 oz (500g) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Shipping Info: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 268 |
| Flux Type: | No-Clean |
| Type: | Wire Solder |
| Other Names: | 96-7069-9525-ND KE1853 |
| Form: | Spool, 17.64 oz (500g) |
| Wire Gauge: | 22 AWG, 23 SWG |
| Shelf Life: | 36 Months |
| Process: | Lead Free |
| Melting Point: | 423 ~ 424°F (217 ~ 218°C) |
| Composition: | Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
Introduce
We can supply 96-7069-9525 , send us a request quote to request 96-7069-9525 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 96-7069-9525.The price and lead time for 96-7069-9525 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 96-7069-9525.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






