Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 900-00025 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 900-00025 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
900-00025
| Part No | 900-00025 |
|---|---|
| Manufacturer | Parallax, Inc. |
| Description | HIGH SPEED SERVO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Power - Rated: | - |
|---|---|
| Torque - Rated (oz-in / mNm): | 22 / 155.35 |
| Length - Shaft and Bearing: | - |
| Encoder Type: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Continuous Rotation DC Motor Servomotor, RC (Hobby) 180 RPM 6 ~ 8VDC |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Weight: | 0.093 lb (42.18g) |
| RPM: | 180 RPM |
| Voltage - Rated: | 6 ~ 8VDC |
| Torque - Max Momentary (oz-in / mNm): | - |
| Termination Style: | Wire Leads with Connector |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Function: | Servomotor, RC (Hobby) |
| Size / Dimension: | Rectangular - 2.200" x 0.800" (55.88mm x 20.32mm) |
| Series: | - |
| Motor Type: | Continuous Rotation |
| Gear Reduction Ratio: | - |
| Mounting Hole Spacing: | - |
| Type: | DC Motor |
| Features: | - |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 45°C |
| Diameter - Shaft: | - |
Introduce
We can supply 900-00025 , send us a request quote to request 900-00025 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 900-00025.The price and lead time for 900-00025 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 900-00025.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation











