Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 90-7068-1407 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 90-7068-1407 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
90-7068-1407
| Part No | 90-7068-1407 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDER FLUX-CORED/48 .015" 100G |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Diameter: | 0.015" (0.38mm) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Lead Free Rosin Activated (RA) Wire Solder Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) 27 AWG, 28 SWG Spool, 3.53 oz (100g) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shipping Info: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 48 |
| Flux Type: | Rosin Activated (RA) |
| Type: | Wire Solder |
| Form: | Spool, 3.53 oz (100g) |
| Wire Gauge: | 27 AWG, 28 SWG |
| Shelf Life: | Not Applicable |
| Process: | Lead Free |
| Melting Point: | 423 ~ 424°F (217 ~ 218°C) |
| Composition: | Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) |
| Shelf Life Start: | - |
Introduce
We can supply 90-7068-1407 , send us a request quote to request 90-7068-1407 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 90-7068-1407.The price and lead time for 90-7068-1407 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 90-7068-1407.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





