Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 82-7340-0118 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 82-7340-0118 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
82-7340-0118
| Part No | 82-7340-0118 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDER SOLID WIRE .118" 500G SPL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Diameter: | 0.118" (3.00mm) |
|---|---|
| Storage/Refrigeration Temperature: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Leaded Wire Solder Pb93.5Sn5Ag1.5 (93.5/5/1.5) 9 AWG, 11 SWG Spool, 17.64 oz (500g) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shipping Info: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Flux Type: | - |
| Type: | Wire Solder |
| Form: | Spool, 17.64 oz (500g) |
| Wire Gauge: | 9 AWG, 11 SWG |
| Shelf Life: | - |
| Process: | Leaded |
| Melting Point: | 565 ~ 574°F (296 ~ 301°C) |
| Composition: | Pb93.5Sn5Ag1.5 (93.5/5/1.5) |
| Shelf Life Start: | - |
Introduce
We can supply 82-7340-0118 , send us a request quote to request 82-7340-0118 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 82-7340-0118.The price and lead time for 82-7340-0118 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 82-7340-0118.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





