Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5507 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5507 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5507
| Part No | 5507 |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 250UH 4A 89 MOHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Radial, Horizontal Cylinder |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 250µH Unshielded Wirewound Inductor 4A 89 mOhm Max Radial, Horizontal Cylinder |
| Inductance Frequency - Test: | 1kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Inductance: | 250µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Ratings: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.810" Dia x 1.620" L (20.57mm x 41.15mm) |
| Series: | 5500 |
| Q @ Freq: | - |
| DC Resistance (DCR): | 89 mOhm Max |
| Type: | Wirewound |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 4A |
Introduce
We can supply 5507 , send us a request quote to request 5507 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5507.The price and lead time for 5507 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5507.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






