Home > Products > Connectors, Interconnects > Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) > 54167-0208
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 54167-0208 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 54167-0208 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
54167-0208
| Part No | 54167-0208 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN RECEPT 20POS 4MM SMD .5MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Surface Mount |
|---|---|
| Mated Stacking Heights: | 3mm, 4mm |
| Packaging: | Bulk |
| Contact Finish Thickness: | 3.90µin (0.099µm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 20 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | SlimStack 54167 |
| Connector Type: | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Other Names: | 0054167-0208 054167-0208-C 0541670208-C 54167-0208-C 541670208-C SD-54167-001 WM24019 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Height Above Board: | 0.089" (2.26mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Features: | - |
| Contact Finish: | Gold |
| Number of Rows: | 2 |
Introduce
We can supply 54167-0208 , send us a request quote to request 54167-0208 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 54167-0208.The price and lead time for 54167-0208 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 54167-0208.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






