Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 54-00032 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 54-00032 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
54-00032
| Part No | 54-00032 |
|---|---|
| Manufacturer | Tensility International Corporation |
| Description | CONN JACK 6COND 3.5MM R/A PCB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Body Material: | - |
|---|---|
| Industry Recognized Mating Diameter: | 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone |
| Thread Size: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gender: | Female |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Voltage - Rated: | 30VDC |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Phone Jack |
| Includes: | - |
| Body Color: | Gold, Black |
| Signal Lines: | 6 Conductor |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 60°C |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | 300mA |
| Cable Opening: | - |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Packaging: | Tray |
| Detailed Description: | 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack 6 Conductor Connector Solder |
| Termination: | Solder |
| Shielding: | Unshielded |
| Mating Length/Depth: | - |
| Panel Hole Size: | - |
| Actual Diameter: | 0.144" (3.66mm) |
| Series: | - |
| Number of Positions/Contacts: | 6 Conductors, 6 Contacts |
| Internal Switch(s): | Does Not Contain Switch |
| Other Names: | 839-1253 |
| Contact Material - Plating: | Gold |
| Insulation Color: | - |
Introduce
We can supply 54-00032 , send us a request quote to request 54-00032 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 54-00032.The price and lead time for 54-00032 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 54-00032.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








