Home > Products > Connectors, Interconnects > Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) > 502430-2610
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 502430-2610 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 502430-2610 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
502430-2610
| Part No | 502430-2610 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN PLUG 26POS VERT DUAL SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Surface Mount |
|---|---|
| Mated Stacking Heights: | 1mm |
| Packaging: | Bulk |
| Contact Finish Thickness: | 3.90µin (0.099µm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 26 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | SlimStack 502430 |
| Connector Type: | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Other Names: | 0502430-2610 0502430-2610-C 05024302610 05024302610-C 50243-02610 502430-2610-C 5024302610 5024302610-C SD-502430-001 WM24079 |
| Pitch: | 0.016" (0.40mm) |
| Height Above Board: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Positions: | 26 |
| Features: | Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold |
| Number of Rows: | 2 |
Introduce
We can supply 502430-2610 , send us a request quote to request 502430-2610 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 502430-2610.The price and lead time for 502430-2610 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 502430-2610.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







