Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5023520303 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5023520303 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5023520303
| Part No | 5023520303 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | 2.0 W/B CONN SN 3CKT EMBS TP PKG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Automotive, Industrial |
|---|---|
| Mated Stacking Heights: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Length - Mating: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Length - Post: | - |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Connector Type: | Header |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Solder Retention |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | - |
| Number of Rows: | 1 |
| Voltage Rating: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Contact Finish Thickness - Post: | - |
| Contact Type: | Male Pin |
| Detailed Description: | Connector Header Surface Mount, Right Angle 3 position 0.079" (2.00mm) |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Series: | DuraClik 502352 |
| Other Names: | 502352-0303 |
| Number of Positions: | 3 |
| Insulation Height: | 0.252" (6.40mm) |
| Insulation Color: | Blue |
Introduce
We can supply 5023520303 , send us a request quote to request 5023520303 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5023520303.The price and lead time for 5023520303 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5023520303.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








