Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 4902P-25G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 4902P-25G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
4902P-25G
| Part No | 4902P-25G |
|---|---|
| Manufacturer | MG Chemicals |
| Description | LEAD FREE LOW TEMPERATURE SOLDER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Diameter: | - |
|---|---|
| Storage/Refrigeration Temperature: | 35°F ~ 50°F (2°C ~ 10°C) |
| Detailed Description: | Lead Free No-Clean Solder Paste Bi57Sn42Ag1 (57/42/1) Syringe, 0.88 oz (25g) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Shipping Info: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 4902 |
| Flux Type: | No-Clean |
| Type: | Solder Paste |
| Other Names: | 473-1270 4902P-25G-ND |
| Form: | Syringe, 0.88 oz (25g) |
| Wire Gauge: | - |
| Shelf Life: | 12 Months |
| Process: | Lead Free |
| Melting Point: | 281°F (138°C) |
| Composition: | Bi57Sn42Ag1 (57/42/1) |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
Introduce
We can supply 4902P-25G , send us a request quote to request 4902P-25G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 4902P-25G.The price and lead time for 4902P-25G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 4902P-25G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







