Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 404807003007 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 404807003007 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
404807003007
| Part No | 404807003007 |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | TRIMMER 10K OHM 1W PC PIN TOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Number of Turns: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 10 kOhms 1W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment |
| Resistive Material: | Cermet |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Temperature Coefficient: | - |
| Termination Style: | PC Pins |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | Round - 0.630" Dia x 0.272" H (16.00mm x 6.90mm) |
| Series: | PC910, Citec |
| Power (Watts): | 1W |
| Other Names: | 1625939-7 1625939-7-ND 16259397 404807003007.00 A105615 |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Adjustment Type: | Top Adjustment |
Introduce
We can supply 404807003007 , send us a request quote to request 404807003007 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 404807003007.The price and lead time for 404807003007 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 404807003007.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







