Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 39870-0503 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 39870-0503 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
39870-0503
| Part No | 39870-0503 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Material Flammability Rating: | - |
| Current - UL: | 15A |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Screw Size: | - |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Contact Tail Length: | 0.170" (4.32mm) |
| Termination Style: | Solder |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Ingress Protection: | - |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | 110°C |
| Contact Material: | Brass |
| Number of Levels: | 1 |
| Voltage - UL: | 300V |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Header Orientation: | Vertical |
| Packaging: | Bulk |
| Wire Strip Length: | - |
| Detailed Description: | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Torque - Screw: | - |
| Plug Wire Entry: | - |
| Color: | Black |
| Series: | Eurostyle 39870 |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Other Names: | 039870-0503 039870-0503-E 0398700503 0398700503-E 39870-0503-E 398700503 398700503-E 871603 WM5873 |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Number of Positions: | 3 |
| Insulation Height: | 0.472" (12.00mm) |
| Positions Per Level: | 3 |
Introduce
We can supply 39870-0503 , send us a request quote to request 39870-0503 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 39870-0503.The price and lead time for 39870-0503 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 39870-0503.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







