Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 390-389TZ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 390-389TZ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
390-389TZ
| Part No | 390-389TZ |
|---|---|
| Manufacturer | Eveready (Energizer Battery Company) |
| Description | BATT SLVR OX 1.55V BUTTON 11.6MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Discharge Rate: | 102µA |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Detailed Description: | Coin, 11.6mm Silver Oxide 1.55V Battery Non-Rechargeable (Primary) |
| Battery Chemistry: | Silver Oxide |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Weight: | 1.42g |
| Shipping Info: | - |
| Voltage - Rated: | 1.55V |
| Termination Style: | Requires Holder |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.46" Dia x 0.12" H (11.6mm x 3.1mm) |
| Series: | 390/389 |
| Battery Cell Size: | Coin, 11.6mm |
| Other Names: | 389 390 390-389TS 390389TZ N109 |
| Capacity: | 90mAh |
Introduce
We can supply 390-389TZ , send us a request quote to request 390-389TZ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 390-389TZ.The price and lead time for 390-389TZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 390-389TZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






