Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 260-4T5E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 260-4T5E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
260-4T5E
| Part No | 260-4T5E |
|---|---|
| Manufacturer | Wakefield-Vette |
| Description | HEATSINK TO-5 EPOXY INSUL BLK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package Cooled: | TO-5 |
|---|---|
| Attachment Method: | Bolt On |
| Length: | 0.370" (9.40mm) |
| Diameter: | 0.290" (7.37mm) ID |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Heat Sink TO-5 Beryllium Copper Board Level |
| Height Off Base (Height of Fin): | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Shape: | Cylindrical |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 260 |
| Width: | 0.380" (9.65mm) |
| Type: | Board Level |
| Other Names: | 2604T5E 345-1013 |
| Material: | Beryllium Copper |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | - |
| Material Finish: | Black Ebonol |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Natural: | 14.00°C/W |
Introduce
We can supply 260-4T5E , send us a request quote to request 260-4T5E pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 260-4T5E.The price and lead time for 260-4T5E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 260-4T5E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







