Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 26-7000-0104 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 26-7000-0104 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
26-7000-0104
| Part No | 26-7000-0104 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDER FLUX-CORED/44 .093" 5LB S |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Diameter: | 0.093" (2.36mm) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Lead Free Rosin Activated (RA) Wire Solder Sn99 (99) 11 AWG, 13 SWG Spool, 5 lbs (2.27kg) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shipping Info: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 44 |
| Flux Type: | Rosin Activated (RA) |
| Type: | Wire Solder |
| Form: | Spool, 5 lbs (2.27kg) |
| Wire Gauge: | 11 AWG, 13 SWG |
| Shelf Life: | 36 Months |
| Process: | Lead Free |
| Melting Point: | - |
| Composition: | Sn99 (99) |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
Introduce
We can supply 26-7000-0104 , send us a request quote to request 26-7000-0104 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 26-7000-0104.The price and lead time for 26-7000-0104 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 26-7000-0104.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







