Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 24-9574-6422 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 24-9574-6422 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
24-9574-6422
| Part No | 24-9574-6422 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDER 66 .015 27AWG 1LB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Diameter: | 0.015" (0.38mm) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Lead Free Water Soluble Wire Solder Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7) 27 AWG, 28 SWG Spool, 1 lb (454 g) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 331 |
| Flux Type: | Water Soluble |
| Type: | Wire Solder |
| Form: | Spool, 1 lb (454 g) |
| Wire Gauge: | 27 AWG, 28 SWG |
| Shelf Life: | 36 Months |
| Process: | Lead Free |
| Melting Point: | 441°F (227°C) |
| Composition: | Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7) |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
Introduce
We can supply 24-9574-6422 , send us a request quote to request 24-9574-6422 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 24-9574-6422.The price and lead time for 24-9574-6422 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 24-9574-6422.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






