Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 24-5050-0068 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 24-5050-0068 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
24-5050-0068
| Part No | 24-5050-0068 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDER FLUX-CORED/44 .125" 1LB S |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Leaded Rosin Activated (RA) Wire Solder Sn50Pb50 (50/50) 8 AWG, 10 SWG Spool, 1 lb (454 g) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shipping Info: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 44 |
| Flux Type: | Rosin Activated (RA) |
| Type: | Wire Solder |
| Form: | Spool, 1 lb (454 g) |
| Wire Gauge: | 8 AWG, 10 SWG |
| Shelf Life: | 36 Months |
| Process: | Leaded |
| Melting Point: | 361 ~ 420°F (183 ~ 216°C) |
| Composition: | Sn50Pb50 (50/50) |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
Introduce
We can supply 24-5050-0068 , send us a request quote to request 24-5050-0068 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 24-5050-0068.The price and lead time for 24-5050-0068 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 24-5050-0068.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








