Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 233-60AB-10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 233-60AB-10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
233-60AB-10
| Part No | 233-60AB-10 |
|---|---|
| Manufacturer | Wakefield-Vette |
| Description | HEATSINK TO-220 VERT BLK W/TABS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package Cooled: | TO-220 |
|---|---|
| Attachment Method: | Bolt On and PC Pin |
| Length: | 0.600" (15.24mm) |
| Diameter: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Heat Sink TO-220 Aluminum 2.0W @ 58°C Board Level, Vertical |
| Height Off Base (Height of Fin): | 0.500" (12.70mm) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Shape: | Rectangular, Fins |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 233 |
| Width: | 0.570" (14.47mm) |
| Type: | Board Level, Vertical |
| Other Names: | 345-1015 |
| Material: | Aluminum |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 11.00°C/W @ 400 LFM |
| Material Finish: | Black Anodized |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | 2.0W @ 58°C |
| Thermal Resistance @ Natural: | 29.00°C/W |
Introduce
We can supply 233-60AB-10 , send us a request quote to request 233-60AB-10 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 233-60AB-10.The price and lead time for 233-60AB-10 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 233-60AB-10.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







