Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 18-7000-0078 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 18-7000-0078 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
18-7000-0078
| Part No | 18-7000-0078 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDER SOLID WIRE .078" 20LB SPL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Diameter: | 0.078" (1.98mm) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Lead Free Wire Solder Sn99 (99) 12 AWG, 14 SWG Spool, 20 lbs (9.07kg) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shipping Info: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | Solid Core Wire |
| Flux Type: | - |
| Type: | Wire Solder |
| Form: | Spool, 20 lbs (9.07kg) |
| Wire Gauge: | 12 AWG, 14 SWG |
| Shelf Life: | Not Applicable |
| Process: | Lead Free |
| Melting Point: | - |
| Composition: | Sn99 (99) |
| Shelf Life Start: | - |
Introduce
We can supply 18-7000-0078 , send us a request quote to request 18-7000-0078 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 18-7000-0078.The price and lead time for 18-7000-0078 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 18-7000-0078.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






