Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1377174-9 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1377174-9 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1377174-9
| Part No | 1377174-9 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN WIRE PIN TERM 22-26AWG PIDG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Insulation: | Insulated |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Length - Overall: | 0.716" (18.19mm) |
| Diameter - Barrel OD: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | 0.083" (2.11mm) |
| Detailed Description: | Wire Pin Terminal Connector 22-26 AWG (0.1~0.4mm²) PIDG Crimp |
| Termination: | Crimp |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Length - Termination: | - |
| Pin Diameter: | Circular - 0.045" (1.14mm) Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Yellow |
| Series: | PIDG |
| Length - Pin: | 0.270" (6.86mm) |
| Wire Gauge: | 22-26 AWG (0.1~0.4mm²) |
| Features: | Serrated Termination |
| Diameter - Barrel ID: | - |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Finish: | Tin |
Introduce
We can supply 1377174-9 , send us a request quote to request 1377174-9 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1377174-9.The price and lead time for 1377174-9 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1377174-9.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation









