Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 131-10004 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 131-10004 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
131-10004
| Part No | 131-10004 |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Connex (Amphenol RF) |
| Description | CONN APC-N JACK STR 50 OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Shield Termination: | - |
|---|---|
| Body Material: | Beryllium Copper |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Loss: | - |
| Fastening Type: | Threaded |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Body Finish: | Gold |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Termination: | - |
| Connector Type: | Jack, Female Socket |
| Mounting Feature: | - |
| Number of Ports: | 1 |
| Includes: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -13°C ~ 33°C |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Packaging: | Bulk |
| Dielectric Material: | - |
| Detailed Description: | APC-N Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Free Hanging (In-Line) |
| Mating Cycles: | - |
| Center Contact Material: | Beryllium Copper |
| Frequency - Max: | 18GHz |
| Center Contact Plating: | Gold |
| Housing Color: | Gold |
| Connector Style: | APC-N |
| Series: | - |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Cable Group: | 7mm Air Line |
Introduce
We can supply 131-10004 , send us a request quote to request 131-10004 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 131-10004.The price and lead time for 131-10004 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 131-10004.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 131-10004
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
131-006 | Altech Corporation | PC1811-16-TO180X110X165MM ENC PO | RFQ >> |
![]() |
131-007 | Altech Corporation | PC1818-16-TO182X180X165MM ENC PO | RFQ >> |
![]() |
131-008 | Altech Corporation | PC2518-16-TO254X180X165MM ENC PO | RFQ >> |
![]() |
131-011 | Altech Corporation | PC2518-14F-TO 254X180X137MM POLY | RFQ >> |
![]() |
131-013 | Altech Corporation | PC1818-13F-TO 182X180X137MM POLY | RFQ >> |
![]() |
131-0136-0001 | Agastat Relays / TE Connectivity | CONN SMA JACK STR 50 OHM CRIMP | RFQ >> |
![]() |
131-0138-0002 | Agastat Relays / TE Connectivity | CONN SMA RCPT STR 50 OHM TURRET | RFQ >> |
![]() |
131-014 | Altech Corporation | PC1811F-13-TO180X110X137MM POLYC | RFQ >> |
![]() |
131-015 | Altech Corporation | PC1813-13F-TO 180X130X137MMENC P | RFQ >> |
![]() |
131-016 | Altech Corporation | PC1813-16-TO 180X130X165MM ENC P | RFQ >> |
![]() |
131-10004 | Amphenol Connex (Amphenol RF) | CONN APC-N JACK STR 50 OHM | RFQ >> |
![]() |
131-1053 | Amphenol Connex (Amphenol RF) | CONN BEAD FOR APC-7 PREC CONN | RFQ >> |
![]() |
131-1402-101 | Bel | CONN SMB PLUG R/A 50OHM SOLDER | RFQ >> |
![]() |
131-1402-116 | Bel | CONN SMB PLUG R/A 50OHM SOLDER | RFQ >> |
| 131-1403-001 | Bel | CONN SMB PLUG STR 50OHM SOLDER | RFQ >> | |
| 131-1403-016 | Bel | CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP | RFQ >> | |
| 131-1403-101 | Bel | CONN SMB PLUG R/A 50OHM SOLDER | RFQ >> | |
| 131-1403-116 | Bel | CONN SMB PLUG R/A 50OHM SOLDER | RFQ >> | |
![]() |
131-1404-016 | Bel | CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP | RFQ >> |
![]() |
131-1404-101 | Bel | CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER | RFQ >> |
| 131-1404-116 | Bel | CONN SMB PLUG R/A 50OHM SOLDER | RFQ >> | |
| 131-1693-101 | Bel | CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER | RFQ >> | |
| 131-1701-201 | Bel | CONN SMB JACK STR 50 OHM PCB | RFQ >> | |
| 131-1701-206 | Bel | CONN SMB JACK STR 50 OHM PCB | RFQ >> | |
| 131-1701-216 | Bel | CONN SMB JACK STR 50 OHM PCB | RFQ >> | |
| 131-1701-371 | Bel | CONN SMB JACK R/A 50 OHM PCB | RFQ >> | |
| 131-1701-376 | Bel | CONN SMB JACK R/A 50 OHM PCB | RFQ >> | |
![]() |
131-1801-371 | Cinch Connectivity Solutions Johnson | CONN SMB PLUG R/A 50OHM PCB | RFQ >> |
![]() |
131-1801-376 | Bel | CONN SMB PLUG R/A 50OHM PCB | RFQ >> |
| 131-3302-001 | Bel | CONN SMB JACK STR 50 OHM CRIMP | RFQ >> | |
![]() |
131-3302-006 | Bel | CONN SMB JACK STR 50 OHM CRIMP | RFQ >> |
![]() |
131-3303-001 | Bel | CONN SMB JACK STR 50 OHM CRIMP | RFQ >> |
| 131-3303-006 | Bel | CONN SMB JACK STR 50 OHM CRIMP | RFQ >> | |
| 131-3303-401 | Bel | CONN SMB JACK STR 50OHM CRIMP | RFQ >> | |
![]() |
131-3303-406 | Bel | CONN SMB JACK STR 50 OHM CRIMP | RFQ >> |
![]() |
131-3303-501 | Bel | CONN SMB JACK R/A 50OHM SOLDER | RFQ >> |
![]() |
131-3303-506 | Bel | CONN SMB JACK R/A 50 OHM SOLDER | RFQ >> |
![]() |
131-3304-501 | Bel | CONN SMB JACK R/A 50 OHM SOLDER | RFQ >> |
![]() |
131-3304-506 | Bel | CONN SMB JACK R/A 50 OHM SOLDER | RFQ >> |
| 131-3402-001 | Bel | CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP | RFQ >> | |
![]() |
131-3402-101 | Bel | CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER | RFQ >> |
| 131-3403-001 | Bel | CONN SMB PLUG STR 50OHM CRIMP | RFQ >> | |
![]() |
131-3403-016 | Bel | CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP | RFQ >> |
![]() |
131-3403-021 | Bel | CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP | RFQ >> |
![]() |
131-3403-026 | Bel | CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP | RFQ >> |
| 131-3403-101 | Bel | CONN SMB PLUG R/A 50OHM SOLDER | RFQ >> | |
![]() |
131-3403-116 | Bel | CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER | RFQ >> |
![]() |
131-3404-001 | Bel | CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP | RFQ >> |
![]() |
131-3404-016 | Bel | CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP | RFQ >> |
![]() |
131-3404-021 | Bel | CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP | RFQ >> |









