Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1230040-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1230040-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1230040-1
| Part No | 1230040-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN EDGE DUAL FMALE 74POS 0.100 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Through Hole |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Contact Finish Thickness: | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Type: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Termination: | Solder |
| Gender: | Female |
| Material - Insulation: | Polyester Thermoplastic, Glass Filled |
| Flange Feature: | Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.128" (3.25mm) Dia |
| Number of Positions/Bay/Row: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Green |
| Series: | Standard Edge II |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 74 (38 Loaded) |
| Features: | - |
| Read Out: | Dual |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Finish: | Gold |
| Card Thickness: | 0.057" ~ 0.072" (1.45mm ~ 1.82mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Card Type: | Non Specified - Dual Edge |
Introduce
We can supply 1230040-1 , send us a request quote to request 1230040-1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1230040-1.The price and lead time for 1230040-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1230040-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation










