Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1114A 0075000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1114A 0075000 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1114A 0075000
| Part No | 1114A 0075000 |
|---|---|
| Manufacturer | Belden |
| Description | CBL 1PR 16AWG SHLD TYPE EX |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Shield Material: | Aluminum |
|---|---|
| Length: | 5000' (1524.0m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0120" (0.305mm) |
| Shield Type: | Foil |
| Detailed Description: | 2 (1 Pair) Conductor Multi-Conductor Cable Violet 16 AWG Foil 5000' (1524.0m) |
| Conductor Material: | Chromel, Constantan |
| Conductor Strand: | Solid |
| Ratings: | - |
| Jacket Color: | Violet |
| Conductor Insulation: | Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP) |
| Jacket (Insulation) Material: | Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP), Plenum |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Cable Type: | Multi-Conductor |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.172" (4.37mm) |
| Usage: | Thermocouple |
| Other Names: | BEL3215-5000 |
| Wire Gauge: | 16 AWG |
| Number of Conductors: | 2 (1 Pair) |
| Features: | Drain Wire, UV Resistant |
| Operating Temperature: | - |
| Shield Coverage: | 100% |
Introduce
We can supply 1114A 0075000 , send us a request quote to request 1114A 0075000 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1114A 0075000.The price and lead time for 1114A 0075000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1114A 0075000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation











