Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 106DCN2R7STJD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 106DCN2R7STJD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
106DCN2R7STJD
| Part No | 106DCN2R7STJD |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | CAP 10F -20%, +50% 2.7V T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 80 mOhm |
|---|---|
| Tolerance: | -20%, +50% |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 10F (EDLC) Supercapacitor 2.7V Radial, Can 80 mOhm 1000 Hrs @ 60°C |
| Termination: | PC Pins |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 60°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| Voltage - Rated: | 2.7V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Series: | DCN |
| Capacitance: | 10F |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 60°C |
Introduce
We can supply 106DCN2R7STJD , send us a request quote to request 106DCN2R7STJD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 106DCN2R7STJD.The price and lead time for 106DCN2R7STJD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 106DCN2R7STJD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





