Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0702471251 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0702471251 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0702471251
| Part No | 0702471251 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN HDR SHDR R/A GOLD 12POS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Automotive, General Purpose, Lighting, Medical, Telecommunications |
|---|---|
| Mated Stacking Heights: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Length - Mating: | 0.240" (6.10mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Connector Type: | Header |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Keying Slot |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | - |
| Number of Rows: | 2 |
| Voltage Rating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Packaging: | Tray |
| Contact Finish Thickness - Post: | 74.8µin (1.90µm) |
| Contact Type: | Male Pin |
| Detailed Description: | Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.100" (2.54mm) |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 15.0µin (0.38µm) |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Series: | C-Grid 70247 |
| Other Names: | 070247-1251 70247-1251 702471251 |
| Number of Positions: | 12 |
| Insulation Height: | 0.350" (8.89mm) |
| Insulation Color: | Black |
Introduce
We can supply 0702471251 , send us a request quote to request 0702471251 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0702471251.The price and lead time for 0702471251 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0702471251.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






