Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 07-7031-1900 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 07-7031-1900 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
07-7031-1900
| Part No | 07-7031-1900 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDER BAR FLO-BAR 5LB 22.5" L |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Diameter: | - |
|---|---|
| Storage/Refrigeration Temperature: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Lead Free Bar Solder Sn97Cu2Sb0.8Ag0.2 (97/2/0.8/0.2) Bar, 7.4 lbs (3.36kg) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shipping Info: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | ULTRAPURE® |
| Flux Type: | - |
| Type: | Bar Solder |
| Form: | Bar, 7.4 lbs (3.36kg) |
| Wire Gauge: | - |
| Shelf Life: | Not Applicable |
| Process: | Lead Free |
| Melting Point: | - |
| Composition: | Sn97Cu2Sb0.8Ag0.2 (97/2/0.8/0.2) |
| Shelf Life Start: | - |
Introduce
We can supply 07-7031-1900 , send us a request quote to request 07-7031-1900 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 07-7031-1900.The price and lead time for 07-7031-1900 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 07-7031-1900.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






