Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0591100478 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0591100478 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0591100478
| Part No | 0591100478 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | 0.8 I/O REC HSG EMBS ASSY 4CKT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Gender: | Receptacle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Voltage - Rated: | 30V |
| Number of Contacts: | 4 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Firewire (IEEE 1394) |
| Mounting Feature: | Horizontal |
| Number of Ports: | 1 |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 50°C |
| Current Rating: | 1.5A |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle; Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | Firewire (IEEE 1394) Receptacle Connector 4 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Shielding: | Shielded |
| Mating Cycles: | - |
| Shell/Shielding Material: | Copper Alloy |
| Series: | 59110 |
| Other Names: | 059110-0478 59110-0478 591100478 |
| Specifications: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply 0591100478 , send us a request quote to request 0591100478 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0591100478.The price and lead time for 0591100478 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0591100478.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







