Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 052,GR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 052,GR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
052,GR
| Part No | 052,GR |
|---|---|
| Manufacturer | Serpac Electronic Enclosures |
| Description | BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | 1.400" (35.56mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Plastic, ABS Gray Hand Held, Cover Included 5.620" L x 3.250" W (142.75mm x 82.55mm) X 1.400" (35.56mm) |
| Material Flammability Rating: | UL94 HB |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Weight: | 0.22 lb (99.79g) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP40, NEMA 1 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 5.620" L x 3.250" W (142.75mm x 82.55mm) |
| Color: | Gray |
| Series: | S |
| Thickness: | 0.100" (2.54mm) |
| Other Names: | 052-GRAY 052GR SR052G |
| Material: | Plastic, ABS |
| Design: | Hand Held, Cover Included |
| Features: | PCB Supports |
| Area (L x W): | 18.3 in² (118 cm²) |
Introduce
We can supply 052,GR , send us a request quote to request 052,GR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 052,GR.The price and lead time for 052,GR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 052,GR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





