Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0214016.K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0214016.K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0214016.K
| Part No | 0214016.K |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CARTRIDGE 16A 36VDC TORPEDO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Automotive |
|---|---|
| Package / Case: | Torpedo |
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Response Time: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.236" Dia x 0.984" L (6.00mm x 25.00mm) |
| Series: | 214 |
| Class: | - |
| Voltage Rating - DC: | 36V |
| Other Names: | 0214016K 214016.K 214016K |
| Features: | - |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 16A |
Introduce
We can supply 0214016.K , send us a request quote to request 0214016.K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0214016.K.The price and lead time for 0214016.K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0214016.K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







