Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLV431BLP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLV431BLP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TLV431BLP
| Part No | TLV431BLP |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.5% |
|---|---|
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | - |
| Reference Type: | Shunt |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Voltage - Output (Max): | 16V |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | TO-92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Shunt Voltage Reference IC 16V ±0.5% 20mA TO-92-3 |
| Current - Cathode: | 80µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.24V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Noise - 10Hz to 10kHz: | - |
| Base Part Number: | TLV431 |
| Current - Supply: | - |
| Other Names: | TLV431BLPOS |
| Current - Output: | 20mA |
| Voltage - Input: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Type: | Adjustable |
Introduce
We can supply TLV431BLP , send us a request quote to request TLV431BLP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLV431BLP.The price and lead time for TLV431BLP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TLV431BLP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for TLV431BLP
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
TLV4110ID | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TLV4110IDG4 | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TLV4110IDGNR | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4110IDR | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TLV4110IP | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8DIP | RFQ >> |
![]() |
TLV4110IPG4 | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8DIP | RFQ >> |
![]() |
TLV4111CD | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TLV4111CDGN | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4111ID | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TLV4111IDG4 | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TLV4111IDGN | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4111IDGNG4 | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4111IDGNR | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4111IDGNRG4 | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4111IDR | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TLV4112CD | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TLV4112CDGN | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4112CDGNG4 | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4112CP | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8DIP | RFQ >> |
![]() |
TLV4112ID | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TLV4112IDG4 | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TLV4112IDGN | Texas Instruments | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4112IDGNR | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4112IDGNRG4 | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4112IDR | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8SOIC | RFQ >> |
![]() |
TLV4112IP | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8DIP | RFQ >> |
![]() |
TLV4112TDA1 | N/A | IC OPAMP GP RRO DIE | RFQ >> |
![]() |
TLV4112TDA2 | N/A | IC OPAMP GP RRO DIE | RFQ >> |
![]() |
TLV4113CDGQ | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 10MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4113CDGQG4 | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 10MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4113CDGQR | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 10MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4113CDGQRG4 | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 10MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4113ID | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 14SOIC | RFQ >> |
![]() |
TLV4113IDG4 | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 14SOIC | RFQ >> |
![]() |
TLV4113IDGQ | Texas Instruments | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 10MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4113IDGQG4 | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 10MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4113IDGQR | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 10MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4113IN | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 14DIP | RFQ >> |
![]() |
TLV4113MDGQREP | N/A | IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 10MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4120IDGN | N/A | IC OPAMP GP 2.4MHZ 8MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4120IDGNG4 | N/A | IC OPAMP GP 2.4MHZ 8MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4120IDGNR | N/A | IC OPAMP GP 2.4MHZ 8MSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4170ID | N/A | TLV4170ID | RFQ >> |
![]() |
TLV4170IDR | Luminary Micro / Texas Instruments | RFQ >> | |
![]() |
TLV4170IPWR | Luminary Micro / Texas Instruments | RFQ >> | |
![]() |
TLV4171ID | N/A | TLV4171ID | RFQ >> |
![]() |
TLV4171IDR | N/A | IC OP AMP GP 3MHZ 14SOIC | RFQ >> |
![]() |
TLV4171IPWR | N/A | IC OP AMP GP 3MHZ 14TSSOP | RFQ >> |
![]() |
TLV4172IDR | N/A | IC OP AMP GP RR 10MHZ 14-SOIC | RFQ >> |
![]() |
TLV4172IPWR | N/A | IC OP AMP GP RR 10MHZ 14TSSOP | RFQ >> |







