Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RP1090 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RP1090 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RP1090
| Part No | RP1090 |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | BOX PLSTC OFF WHT 4.13"LX2.95"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Height: | 2.165" (55.00mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Plastic, Polycarbonate White, Off Cover Included 4.134" L x 2.953" W (105.00mm x 75.00mm) X 2.165" (55.00mm) |
| Material Flammability Rating: | UL94 HB |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Weight: | 1 lb (453.59g) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP65 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 4.134" L x 2.953" W (105.00mm x 75.00mm) |
| Color: | White, Off |
| Series: | RP |
| Thickness: | 0.112" (2.84mm) |
| Other Names: | HM5786 RP1090-ND |
| Material: | Plastic, Polycarbonate |
| Design: | Cover Included |
| Features: | PCB Supports, Watertight |
| Area (L x W): | 12.3 in² (79 cm²) |
Introduce
We can supply RP1090 , send us a request quote to request RP1090 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RP1090.The price and lead time for RP1090 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RP1090.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





