Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > Interface - Encoders, Decoders, Converters > MCP2122-E/SN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MCP2122-E/SN with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MCP2122-E/SN with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MCP2122-E/SN
| Part No | MCP2122-E/SN |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC ENCODER/DECODER IRDA 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | Data-Logging, Data Exchange |
|---|---|
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Infrared Encoder/Decoder IC Data-Logging, Data Exchange 8-SOIC |
| Voltage - Supply, Digital: | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MCP2122 |
| Voltage - Supply, Analog: | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Type: | Infrared Encoder/Decoder |
| Other Names: | MCP2122-E/SNG MCP2122-E/SNG-ND MCP2122ESN |
Introduce
We can supply MCP2122-E/SN , send us a request quote to request MCP2122-E/SN pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MCP2122-E/SN.The price and lead time for MCP2122-E/SN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MCP2122-E/SN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






