Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX749CSA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX749CSA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX749CSA
| Part No | MAX749CSA |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC LCD BIAS SUPPLY DGT ADJ 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | LCD Display |
|---|---|
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | LCD Display PMIC 8-SOIC |
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 6 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MAX749 |
| Current - Supply: | 60µA |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
Introduce
We can supply MAX749CSA , send us a request quote to request MAX749CSA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX749CSA.The price and lead time for MAX749CSA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX749CSA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





