Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX693CPE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX693CPE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX693CPE
| Part No | MAX693CPE |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 16DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 16-PDIP |
| Number of Voltages Monitored: | 1 |
| Reset Timeout: | 35 ms Minimum |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 16-PDIP |
| Voltage - Threshold: | 4.4V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Output: | Push-Pull, Push-Pull |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MAX693 |
| Type: | Battery Backup Circuit |
| Reset: | Active High/Active Low |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
Introduce
We can supply MAX693CPE , send us a request quote to request MAX693CPE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX693CPE.The price and lead time for MAX693CPE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX693CPE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





