Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX6250ACPA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX6250ACPA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX6250ACPA
| Part No | MAX6250ACPA |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC VREF SERIES 5V 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.02% |
|---|---|
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 3µVp-p |
| Reference Type: | Series, Buried Zener |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Series, Buried Zener Voltage Reference IC ±0.02% 15mA 8-PDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | 2ppm/°C |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Noise - 10Hz to 10kHz: | 2.5µVrms |
| Base Part Number: | MAX6250 |
| Current - Supply: | 3.3mA |
| Current - Output: | 15mA |
| Voltage - Input: | 8 V ~ 36 V |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Output Type: | Fixed |
Introduce
We can supply MAX6250ACPA , send us a request quote to request MAX6250ACPA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX6250ACPA.The price and lead time for MAX6250ACPA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX6250ACPA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





