Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX6043BAUT33#TG16 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX6043BAUT33#TG16 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX6043BAUT33#TG16
| Part No | MAX6043BAUT33#TG16 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC VREF SERIES 3.3V SOT-6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.1% |
|---|---|
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 5.3µVp-p |
| Reference Type: | Series |
| Package / Case: | SOT-23-6 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Supplier Device Package: | SOT-23-6 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Series Voltage Reference IC ±0.1% 10mA SOT-23-6 |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | 25ppm/°C |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Noise - 10Hz to 10kHz: | 9.5µVrms |
| Base Part Number: | MAX6043 |
| Current - Supply: | 650µA |
| Other Names: | MAX6043BAUT33#TG16DKR |
| Current - Output: | 10mA |
| Voltage - Input: | 5.3 V ~ 40 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Output Type: | Fixed |
Introduce
We can supply MAX6043BAUT33#TG16 , send us a request quote to request MAX6043BAUT33#TG16 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX6043BAUT33#TG16.The price and lead time for MAX6043BAUT33#TG16 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX6043BAUT33#TG16.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





