Home > Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers > MAX17498AATE+T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAX17498AATE+T with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAX17498AATE+T with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAX17498AATE+T
| Part No | MAX17498AATE+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC OFF-LINE CONVERTER 16TQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Frequency - Switching: | 250kHz |
|---|---|
| Package / Case: | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | 16-TQFN (3x3) |
| Output Isolation: | Either |
| Voltage - Breakdown: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Converter Offline Boost, Flyback Topology 250kHz 16-TQFN (3x3) |
| Duty Cycle: | 94.5% |
| Topology: | Boost, Flyback |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.5 V ~ 29 V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Internal Switch(s): | No |
| Other Names: | MAX17498AATE+TCT |
| Control Features: | EN, Power Good, Soft Start |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Fault Protection: | Current Limiting, Over Voltage |
Introduce
We can supply MAX17498AATE+T , send us a request quote to request MAX17498AATE+T pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX17498AATE+T.The price and lead time for MAX17498AATE+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAX17498AATE+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







