Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT1031BCH with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LT1031BCH with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LT1031BCH
| Part No | LT1031BCH |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC VREF SERIES/SHUNT 10V TO39 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.05% |
|---|---|
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 6µVp-p |
| Reference Type: | Series, Shunt, Buried Zener |
| Package / Case: | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | TO-39-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Series, Shunt, Buried Zener Voltage Reference IC ±0.05% 10mA TO-39-3 |
| Current - Cathode: | 1.5mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 10V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | 5ppm/°C |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Noise - 10Hz to 10kHz: | 11µVrms |
| Base Part Number: | LT1031 |
| Current - Supply: | 2mA |
| Current - Output: | 10mA |
| Voltage - Input: | 11 V ~ 40 V |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Output Type: | Fixed |
Introduce
We can supply LT1031BCH , send us a request quote to request LT1031BCH pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LT1031BCH.The price and lead time for LT1031BCH depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LT1031BCH.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







