Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IXDN75N120 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IXDN75N120 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IXDN75N120
| Part No | IXDN75N120 |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | IGBT 1200V 150A SOT-227B |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOT-227-4, miniBLOC |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Input: | Standard |
| Supplier Device Package: | SOT-227B |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 150A |
| Configuration: | Single |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| IGBT Type: | NPT |
| Detailed Description: | IGBT Module NPT Single 1200V 150A 660W Chassis Mount SOT-227B |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 1200V |
| Power - Max: | 660W |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 32 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| NTC Thermistor: | No |
| Series: | - |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2.7V @ 15V, 75A |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce: | 5.5nF @ 25V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 4mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply IXDN75N120 , send us a request quote to request IXDN75N120 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IXDN75N120.The price and lead time for IXDN75N120 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IXDN75N120.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







