Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EN4SD483620GY with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EN4SD483620GY with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EN4SD483620GY
| Part No | EN4SD483620GY |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | BOX STEEL GRAY 48"L X 36"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Height: | 20.000" (508.00mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Metal, Steel Gray Hinged Door, Lid 48.000" L x 36.000" W (1219.20mm x 914.40mm) X 20.000" (508.00mm) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Weight: | 165 lbs (74.8kg) |
| Shipping Info: | Drop shipped from the Manufacturer's Warehouse |
| Ratings: | IP66, NEMA 3R,4,12, UL-508 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 48.000" L x 36.000" W (1219.20mm x 914.40mm) |
| Color: | Gray |
| Series: | Eclipse |
| Thickness: | 14 Gauge |
| Material: | Metal, Steel |
| Design: | Hinged Door, Lid |
| Features: | Stainless Steel Hinges |
| Area (L x W): | 1728 in² (1.115 m²) |
Introduce
We can supply EN4SD483620GY , send us a request quote to request EN4SD483620GY pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EN4SD483620GY.The price and lead time for EN4SD483620GY depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EN4SD483620GY.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





