Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 600DP1S1M2RE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 600DP1S1M2RE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
600DP1S1M2RE
| Part No | 600DP1S1M2RE |
|---|---|
| Manufacturer | E-Switch |
| Description | SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 20,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 20,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals, IP67 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 80°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 0.4VA (AC/DC) |
| Circuit: | DPDT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Slide Switch DPDT Through Hole |
| Actuator Type: | Recessed |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | - |
| Series: | 600 |
| Voltage Rating - DC: | 20V |
| Voltage Rating - AC: | 20V |
| Switch Travel: | 4.00mm |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply 600DP1S1M2RE , send us a request quote to request 600DP1S1M2RE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 600DP1S1M2RE.The price and lead time for 600DP1S1M2RE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 600DP1S1M2RE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







