Home > Products > Optoelectronics > LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs > 5514207
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5514207 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5514207 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5514207
| Part No | 5514207 |
|---|---|
| Manufacturer | Dialight |
| Description | LED 3MM R/A PURE GREEN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 3.5V |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Packaging: | Bulk |
| Configuration: | Single |
| Millicandela Rating: | 3.4mcd |
| Current: | 20mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Circuit Board Indicator Single Green Clear 3.5V 20mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lens Type: | Clear |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Green |
| Series: | 551 |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1) |
| Other Names: | 350-1522 551-4207 |
| Wavelength - Peak: | 525nm |
| Viewing Angle: | 30° |
Introduce
We can supply 5514207 , send us a request quote to request 5514207 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5514207.The price and lead time for 5514207 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5514207.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 5514207
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 5514 | Pomona Electronics | KIT SOIC CLIP TEST CLIPS 6PCS | RFQ >> | |
![]() |
5514 | Bourns, Inc. | FIXED IND 150UH 6.3A 46 MOHM TH | RFQ >> |
![]() |
5514 SL001 | Alpha Wire | CABLE 4COND 20AWG SHLD 1000' | RFQ >> |
![]() |
5514 SL002 | Alpha Wire | CABLE 4COND 20AWG SHLD 500' | RFQ >> |
![]() |
5514 SL005 | Alpha Wire | CABLE 4COND 20AWG SHLD 100' | RFQ >> |
![]() |
5514-20 | 3M | THERM PAD 20MX400MM GRAY | RFQ >> |
![]() |
5514-25 | 3M | THERM PAD 20MX400MM GRAY | RFQ >> |
![]() |
5514-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 150UH 6.3A 46 MOHM TH | RFQ >> |
| 55140-2H-01-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55140-2H-01-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2H-01-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2H-02-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55140-2H-02-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2H-03-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55140-2H-03-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2H-03-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2H-04-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2H-05-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55140-2H-05-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2H-05-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2L-01-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55140-2L-01-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2L-01-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2L-02-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55140-2L-02-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2L-03-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55140-2L-03-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2L-04-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55140-2L-04-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2L-04-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2L-05-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55140-2L-05-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2M-01-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55140-2M-02-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2M-02-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2M-03-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2M-03-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2M-04-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55140-2M-04-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2M-05-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55140-2M-05-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-2M-05-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-3H-01-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-3H-01-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-3H-02-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55140-3H-02-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-3H-03-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-3H-04-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55140-3H-04-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55140-3H-04-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> |








