Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3-1437577-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 3-1437577-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
3-1437577-7
| Part No | 3-1437577-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Panel Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 10,000 Cycles |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Slide Switch DPDT Panel Mount |
| Actuator Type: | Standard |
| Switch Function: | On-On |
| Electrical Life: | 6,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | 4.80mm |
| Series: | SLS |
| Operating Force: | 350gf |
| Actuator Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Other Names: | SLS220 SLS220-ND |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Switch Travel: | 2.69mm |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 500mA (AC) |
| Contact Finish: | Silver |
| Circuit: | DPDT |
Introduce
We can supply 3-1437577-7 , send us a request quote to request 3-1437577-7 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 3-1437577-7.The price and lead time for 3-1437577-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 3-1437577-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





