Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2-1437603-0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 2-1437603-0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
2-1437603-0
| Part No | 2-1437603-0 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH THUMB HEX 0.4VA 20V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Depth Behind Flange: | 35.41mm |
|---|---|
| Output Code: | Hexadecimal |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Housing Material: | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Card Edge/Solder Pad |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 80°C |
| Contact Rating @ Voltage: | 0.4VA @ 20VAC/DC |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Section Width: | 0.315" (8.00mm) |
| Mounting Type: | Panel Mount, Screw |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Thumbwheel Switch Hexadecimal 0.4VA @ 20VAC/DC Panel Mount, Screw |
| Display Characters - Height: | 0.134" (3.40mm) |
| Actuator Type: | Pushwheel |
| End Caps: | Sold Separately |
| Color: | Black |
| Series: | DPS8 |
| Other Names: | DPS8301AK |
| Read Out: | 0 ~ 9, A ~ F |
| Number of Sections: | 1 |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply 2-1437603-0 , send us a request quote to request 2-1437603-0 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2-1437603-0.The price and lead time for 2-1437603-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 2-1437603-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





