Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1426Y-B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1426Y-B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1426Y-B
| Part No | 1426Y-B |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | BOX STEEL BLUE 6"L X 12"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Height: | 5.500" (139.70mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Metal, Steel Blue U Shaped Pieces 6.000" L x 12.000" W (152.40mm x 304.80mm) X 5.500" (139.70mm) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Weight: | 3.7 lbs (1.7kg) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 6.000" L x 12.000" W (152.40mm x 304.80mm) |
| Color: | Blue |
| Series: | 1426 |
| Thickness: | 20 Gauge |
| Other Names: | 1426Y-B-ND HM2651 |
| Material: | Metal, Steel |
| Design: | U Shaped Pieces |
| Features: | Separate Panel or Cover Thickness, Vented Panels |
| Area (L x W): | 72.0 in² (465 cm²) |
Introduce
We can supply 1426Y-B , send us a request quote to request 1426Y-B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1426Y-B.The price and lead time for 1426Y-B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1426Y-B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







