Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 021616090 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 021616090 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
021616090
| Part No | 021616090 |
|---|---|
| Manufacturer | Bopla Enclosures |
| Description | BOX FIBERGLASS GRY 6.3"L X 6.3"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Height: | 3.583" (91.00mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Fiberglass/Polyester Gray Cover Included 6.299" L x 6.299" W (160.00mm x 160.00mm) X 3.583" (91.00mm) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Weight: | 2.6 lbs (1.2kg) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP66, NEMA 1,2,4,4X, UL-508 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 6.299" L x 6.299" W (160.00mm x 160.00mm) |
| Color: | Gray |
| Series: | 02 |
| Thickness: | 0.236" (6.00mm) |
| Other Names: | 21616090 902-1017 |
| Material: | Fiberglass/Polyester |
| Design: | Cover Included |
| Features: | Watertight |
| Area (L x W): | 39.7 in² (256 cm²) |
Introduce
We can supply 021616090 , send us a request quote to request 021616090 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 021616090.The price and lead time for 021616090 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 021616090.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 021616090
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
0216.050H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.050HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050MXGP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.063H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.063HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063MXBP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.080H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.080HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.100H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.100HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.125H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.125HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.125MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.125MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.125MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.125TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.125VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.160H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.160HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.200H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |






